Kadınlarda Saç Ekimi

Saç dökülmesi sorunu erkekler kadar kadınları da etkiliyor. Özellikle erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kadınlar, günlük hayatlarında birçok sorunla karşı karşıya kalıyor. Bu tip saç dökülmesinde saçlar ön çizgiden dökülmeye başlıyor. Bu durumda ise ön saç çizgisi geriliyor ve alın genişliyor. Saç dökülmesinin herkes için sorun olduğu bu gibi durumlarda kadınlarda saç ekimi yapılır mı soru ortaya çıkıyor.

Erkeklerle karşılaştırıldığında kadınlara yapılan saç ekiminin başarısız sonuçlandığına dair iddialar bulunuyor. Aslında bu tam olarak doğru değil. Öncelikle kadınların yaşadığı saç dökülmesi türünün belirlenmesi gerekiyor. Saç dökülmesi türünün belirlenmesi, doğru tedavi yönteminin seçilmesinde önemli bir rol oynuyor. Doğru bir şekilde tespit edilen neden, uygulanan tedavisinin başarısını da önemli ölçüde arttırıyor.

Kadınlarda genellikle strese bağlı saç dökülmesi sıklıkla görülüyor. Aynı zamanda saç kıran gibi hastalıklardan kaynaklı bölgesel dökülmeler de kadınların yaşadığı sorunlar arasında yer alıyor. Bu gibi durumlarda saç ekimi yerine PRP saç tedavisi ya da saç simülasyonu gibi işlemler daha iyi sonuçlar veriyor.

Ancak eğer kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi varsa, bu durumda saç ekimi oldukça başarılı sonuçlar sunuyor. Erkek tipi saç dökülmesinde, saçlar alın bölgesinden ya da tepe bölgesinden dökülüyor. Saç ekimi ise bu soruna çözüm sunmaya yardımcı oluyor.

Saç ekimi yaptıracak kadınların işlem öncesinde bazı endişeleri oluyor. Genellikle saç ekimi operasyonunda saçların kazınması gerekiyor. Ancak kadınlar uzun saçlı olduğu için saç kazıtma işleminden çekiniyor.

İlerleyen tıp sayesinde artık saçları kazımadan saç ekimi yapmak mümkün oluyor. Tıraşsız saç ekimi olarak bilinen bu yöntem sayesinde saçlar kesilmeden kellik sorunu ortadan kalkıyor. Bu yönteme alternatif olarak aynı zamanda DHI – directhairimplantyöntemi de kullanılabiliyor.Tıraşsız saç ekimi, normal saç ekimine benzer şekilde donör bölgeden alınan saç köklerinin alıcı bölgeye ekilmesiyle gerçekleştiriliyor. Ekim sürecinde mikro paunch olarak bilinen özel motorlu cihazlar kullanılıyor. Alınan saç kökleri, sadece 1-2 dakika içerisinde saç dökülmesinin olduğu bölgeye ekiliyor. Böylece toplanan saç kökleri dışarıda daha az kalarak daha az zarar görüyor.

Kadınlarda Saç Ekimi Kalıcı Olur Mu?

Kadınlarda saç ekimi kalıcı sonuçlar veriyor. Ancak kadınlarda ekim yapmadan önce saç dökülmesi sorununun altında yatan nedenin doğru bir şekilde belirlenmesi gerekiyor. Birçok durumda, kadınlar stres ya da hastalık kaynaklı saç dökülmesi yaşıyor. Bu gibi durumlarda saç ekimi yapmak başarılı sonuçlar vermiyor. Stres kaynaklı saç dökülmesi yaşayan kadınların stres seviyesini azaltarak saçı besleyen tedavilere yönelmesi gerekiyor. Örneğin bu gibi bir durumda PRP saç tedavisi kadınlar için daha başarılı sonuçlar sunuyor.

Diğer yandan eğer saç dökülmesi saç kıran gibi bir hastalıktan kaynaklanıyorsa öncelikle bu hastalığın tedavi edilmesi gerekiyor. Saç dökülmesine neden olan hastalığın ortadan kalkmasıyla saç dökülme sorunu da ortadan kalkıyor.

Eğer kadınlarda saç dökülmesi bu nedenlerden kaynaklanmıyorsa, saç ekimi bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Saç ekimi işlemi, erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da kalıcı sonuçlar sunuyor. Operasyonun gerçekleştirilmesinden yaklaşık altı ay sonra yeni saç telleri çıkmaya başlıyor. Yaklaşık bir yıl içerisinde ise yeni saçlar tam anlamıyla uzuyor. Kadınların uzun saçları olduğu için saçların aynı boya gelmesi erkeklere göre daha uzun sürebiliyor.

Kadınlara Uygun Traşsız Saç Ekimi

Kadınlarda saç ekimi yapılacağı zaman traşsız saç ekimi olarak da bilinen saç ekimi yöntemi tercih ediliyor. Bu yöntemde donör bölgenin ya da ekim yapılacak alanın tıraş edilmesi gerekmiyor. Ayrıca operasyon sonrasında ekim alanı diğer saçlarla kamufle edilebiliyor. Böylece kişi, ekim yapıldığı belli olmadan normal hayatına devam edebiliyor.

Traşsız saç ekiminde özel motorlu araçlar kullanılıyor. Motorların ucunda yer alan bu özel iğneler, donör bölgeden saç köklerini içeren saç greftlerini topluyor. Ekim işlemi tek tek gerçekleştiriliyor. Toplanan saç greftleri, yaklaşık 2 dakika içerisinde dökülme olan bölgeye ekiliyor. Ekim işlemi öncesinde operasyon bölgesine lokal anestezi uygulanıyor. Tüm saç greftleri tek tek ekildiği için tıraşsız saç ekim işlemi birkaç seansta gerçekleştiriliyor.

Bu yöntem, doğal görünümlü ekim sağladığı için kadınlar kadar erkekler tarafından da tercih ediliyor. Ekim sırasında saç derisine herhangi bir kesi yapılmadığı için iyileşme süresi diğer ekim yöntemlerine göre daha kısa oluyor. Ayrıca doğrudan saç ekimi yaparak saçların çıkış yönüne en uygun ekim gerçekleştirilebiliyor.