Saç Ekimi

 

Saç ekimi, ensemizin üst kısmındaki genetik olarak dökülmeye karşı dirençli olan saç köklerinin lokal anestezi altında alınarak dökülen bölgeye ekilmesi olarak ifade edilmektedir. Saç ekimi 3 aşamadan oluşmaktadır, ilk olarak ekilecek olan saçlar donör bölgeden alınıp greftlere ayrılır, daha sonra kel kalan bölgeye birli ikili ve üçlü şekilde ayrılan greftleri ekmek için kanallar açılır ve son olarak da bu greftler açılan kanallara tek tek ekilir. Saç dökülmesi birçok kişinin yaşadığı sorunlar arasında yer alır. Saç dökülmesi, hormonlara bağlı olabileceği gibi stres ve dış etkenlere de bağlı olabilir. Genellikle erkeklerde daha sık görülen bu sorun, kişinin ruh halini ve kendine güvenini ciddi bir şekilde etkileyebilir. Ancak tıp alanında yaşanan yeni gelişmeler sayesinde bu sorundan saç ekimi ile kalıcı olarak kurtulmak mümkün oluyor.

 

Saç transplantasyonu, yıllar içerisinde gelişme yaşayan alanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Eskiden FUT (follicularunittransplantation) yöntemiyle operasyon sonrasında yara izleri kalıyordu. Ancak gelişen teknoloji sayesinde FUE (follicularunitextraction) ve DHI (directhairimplantation) gibi yöntemler, operasyon sonrası oluşabilecek yara izlerini tamamen ortadan kaldırdı. İyileşme sürecinin tamamlanmasından sonra ekim alanında herhangi bir yara izi kalmıyor.

 

Ekim öncesinde hastanın saç kalitesini ve saç dökülme seviyesini belirlemek için detaylı bir muayene gerçekleştiriliyor. Muayene sonrasında, hastanın ihtiyaçları ve istekleri dikkate alınarak en iyi saç ekim yöntemi seçiliyor.Yapılan muayeneden sonra operasyon için en uygun gün belirlenir. Operasyon gününde hastaya lokal anestezi uygulanır. Anestezi hem donör bölgeye hem alıcı bölgeye uygulanır. Donör bölge saç greftlerinin toplanacağı bölgeyi ifade ederken alıcı bölge ise ekimin yapılacağı alanı belirtir.

 saç ekimi

Saç ekimi fiyatları, birçok durumda operasyonda kullanılacak olan saç grefti sayısında bağlı olarak değişiyor. Her yöntem için greft başına fiyat belirleniyor. Ayrıca kişinin saç dökülme seviyesi de ekilecek olan greft sayısını ve doğal olarak fiyatı etkiliyor.

 

Saç ekiminden sonra hastaların belirli talimatları takip etmesi bekleniyor. Operasyonun başarılı sonuçlar vermesi için doktor tarafından sağlanan bu talimatların izlenmesi oldukça önemli bir adım olarak görülüyor. Öncelikle saç ektirecek kişinin operasyon öncesinde sigarayı bırakması tavsiye ediliyor. Sigara içmek saç köklerine zarar vererek operasyonun başarı oranını düşürebiliyor. Ayrıca sigara içmek iyileşme sürecinin de daha yavaş olmasına yol açıyor. Operasyon sonrasında doktor tarafından verilen ilaçların, şampuanların ve kremlerin de kullanılması oldukça önemli. Böylelikle ekim yapılan bölgede etkili ve hızlı bir iyileşme sağlanıyor. Operasyon, kalıcı sonuçlar sunuyor. Yani iyileşme süreci tamamlandıktan sonra ekilen bölgelerde çıkan saç kalıcı oluyor. Bu nedenle saç ekim operasyonu, saç dökülmesiyle mücadele eden birçok kişi tarafından tercih ediliyor.

 

Fue Saç Ekimi

 

Fue saç ekimi saç restorasyonu alanında en yaygın kullanılan yöntem olarak sayılır. İz bırakmaması nedeniyle bu yöntem ekim sürecinde sıklıkla tercih edilir. Tüm ekim, saç grefti toplama ve saç grefti ekimi olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilir.

 

Öncelikle doktor, hastanın saç dökülme seviyesini ve saç karakteristiklerini inceler. Daha sonra ihtiyaç duyulan saç grefti sayısı belirlenir. Saç grefti, saç köklerinden oluşur. Bir greft 1 ila 3 arasında saç köküne sahip olabilir. Bir greftte bulunan saç kökü sayısı, kişinin saç özelliklerine bağlı olarak değişir. Greftte bulunan saç kökü sayısı, ekim yapılacak bölgede çıkacak saç teli sayısını belirler.

 

Operasyonun ilk aşamasında özel mikro motorlu cihazlar kullanılarak saç greftleri toplanır. İkinci aşamada ise ekim yapılacak alanı özel kanallar açılır. Kanal açılma işlemi sırasında cerrahi neşter (Slit ekim yöntemi) kullanılabileceği gibi özel elmas uçlu neşterler (Sapphire ekim yöntemi) de kullanılabilir. Hangi yöntemin izleneceğine doktor muayene sırasında karar verir. Donör bölgeden toplanan saç greftleri açılan özel kanallara yerleştirilir. Fue saç ekimi hakkında saç ekimi merkezlerinden bilgi ve fiyat almak için fiyat alın sayfamızı kullanabilirsiniz.

 

Dhi Saç Ekimi

 

Dhi saç ekimi aynı zamanda CHOI pen yöntemi olarak da bilinir. FUE yönteminden farklı olarak saç greftlerinin ekilmesi sırasında saç derisinde kesiye ihtiyaç duyulmuyor. Ekim işlemi özel iğneler yardımıyla gerçekleştiriliyor. CHOI pen olarak adlandırılan bu cihaz, saç greftlerini toplar ve eker.

 

FUE yöntemine benzer olarak, operasyon öncesinde hastaya lokal anestezi uygulanır. Dhi saç ekimi yönteminde ekim bölgesine kanallar açılmaz. Yine de bu operasyon daha fazla dikkat gerektirdiği için toplam operasyon süresi FUE yöntemine göre daha uzun olabilir. Ayrıca bu yöntemin en büyük artısı, saçları tıraş etmeden işlemin yapılmasıdır. Bu nedenle hem uzun saçlı erkekler hem de kadınlar için avantajlı bir yöntem olarak görülür.

 

Saç kökleri toplandıktan sonra ekim işlemi 1-2 dakika gibi kısa sürede gerçekleşir. Köklerin dışarıda kalma süresi daha az olduğu için kökler daha az zarar görür. Ancak bu yöntemde uygulanabilecek toplam greft sayısı sınırlıdır. Tek bir ekimde en fazla 2000 saç grefti uygulanabilir. Bu kısıtlama nedeniyle ciddi saç dökülmesi olan kişilerde bu yöntem tercih edilemeyebilir.

 

Saç Ekimi Fiyatları

 

Saç ekimi fiyatları kişinin dökülen alanının yoğunluğuna ve uygulanan tekniğe göre değişiklik göstermektedir. Tıraşsız saç ekimi, dhi saç ekimi ve cerrahi operasyonda micro motor yerine manuel alım talep edilmesi saç ekim fiyatlarını yükseltecektir. Saç ekimine karar vermeden önce çok iyi araştırmalı, yapılan yorumlardan ziyade daha önceki hastalardan referans almaya dikkat edilmelidir.