Traşsız Saç Ekimi

Traşsız saç ekimi yani saçın kesilmeden saç ekimi yapılması bazı saç ekimi merkezlerinin uyguladığı bir tekniktir. Bu teknik daha fazla detay ve ince çalışma gerektiğinden normal saç ekimi operasyonunda daha uzun sürmektedir ve ücret olarak daha yüksektir. Yaygın olarak uygulanan FUE saç ekimi yönteminde ekim yapılırken hem donör hem alıcı bölgenin traş edilmesi gerekiyor. Ancak saçın traş edilmesi bazı durumlarda istenmeyen sonuçlara neden oluyor. Örneğin kadınlar veya uzun saçlı erkekler, genellikle saçlarının traş edilmesini istemiyor. Bu gibi durumlarda traşsız saç ekimi bu hastalara büyük bir avantaj sunuyor.

Adından da anlaşılacağı üzere bu saç ekimi yöntemi, saçların traş edilmesine gerek olmadan uygulanıyor. Traşsız ekimi, FUE saç ekimi yöntemiyle uygulanıyor. Normal FUE yöntemiyle karşılaştırıldığında daha küçük bölgeler için tercih ediliyor.Saçlar kesilmediği için hasta günlük hayatına herhangi bir sorun olmadan devam edebiliyor.

Traşsız Ekimi Nasıl Yapılır?

Traşsız saç ekimi, FUE yöntemiyle gerçekleştiriliyor. Bu işlem sırasında, ense bölgesinden saç greftleri toplanıyor. Donör ve ekim alanının saklanması için kısa saçlı hastalardan saçlarını uzatması isteniyor. Böylelikle işlemden sonra ekim yapılan bölgeler görünmüyor. İşlem, normal FUE yöntemine benzer şekilde saç greftlerinin toplanmasını ve ekilmesini içeriyor.

Traşsız Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

Saçların traş edilmediği ekim yöntemi başta kadınlar olmak üzere uzun saçlı erkeklere de yapılıyor. Bölgesel androjen tipi dökülme yaşayan kadınlar, bu ekim yöntemi sayesinde dökülme sorunundan kurtuluyor.

Traşsız Saç Ekimi Faydaları

Bu saç ekimi yönteminin en büyük faydası saçları traş etmeye gerek olmaması olarak karşımıza çıkıyor. Bölgesel ekim yapılacağı zaman bu yöntem oldukça faydalı oluyor. Ayrıca ekim bölgesini uzun saçlarla saklamak mümkün oluyor. Bu nedenle hastanın saç ekimi yaptırıp yaptırmadığı operasyon sonrasında anlaşılmıyor. Ayrıca ekim sırasında saç kökleri dış ortamda daha az kaldığı için daha az zarar görüyor. Bu nedenle saç kökleri ekim bölgesine daha güçlü tutunabiliyor. Bunun yanı sıra ekim sırasında herhangi bir kesi yapılmadığı için saç kökleri, saçın çıkma açısına göre doğru bir şekilde yerleştirilebiliyor.

Traşsız Ekimin Sınırları Var Mı?

Her ne kadar birçok avantajı olsa da bu yöntemin bazı sınırları bulunuyor. Bu yöntem, ciddi saç dökülmesi sorunu yaşayan hastalara uygulanmıyor. Genellikle bölgesel saç dökülmesi yaşayan kişilerde tercih ediliyor. Ekim bölgesinde saçların uzun olması nedeniyle ekim işleminin de dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor.